Stomatologickou chirurgiou prevádzame v ústnej dutine výkony na zuboch, čelustiach a mäkkých tkanivách, čím dokážeme zachrániť aj beznádejne vyzerajúci chrup.
Najčastejšie vykonávané zákroky:
- Extrakcie zalomených koreňov zubov, vrátane komplikovaných chirurgických extrakcií tzv. zubov múdrosti
- Resekcie koreňového hrotu
- Hemiextrakcie
- Incízie/Excízie
- Amputácie
- Frenulektómia – odstránenie uzdičky
- Preprotetická chirurgia
- Chirurgické parodontálne terapie
- Augmentácie, Sinuslift
- Implantáty
Dodržiavanie nasledovných pokynov prispieva k hojeniu rany a celkovému úspechu zákroku:
- V deň zákroku sa zrieknutie kofeínu, nikotínu a alkoholu
- Na zmiernenie opuchov si zvonku prikladajte studené obklady
- Najbližšie tri dni po extrakcii sa vyhýbajte športovým aktivitám a pobytu na slnku
- Nevykonávajte aktivity zvyšujúce krvný tlak, čím zamedzíte opuchu, ktorý pri tlaku na okostnicu spôsobuje bolesť
- Stále udržiavajte hygienu dutiny ústnej
- Jedzte kašovitú stravu, pite vlažné nápoje, tri dni po zákroku nekonzumujte mliečne výrobky
- Na tlmenie bolesti po zákroku odporúčame užívať analgetiká v predpísaných dávkach a vždy sa poradiť o užívaní liekov s lekárom, keďže niektoré lieky – acylpirín, anopyrin zvyšujú riziko krvácania
Všetky zákroky stomatologickej chirurgie vykonávame v lokálnej anestéze, v prípade rozsiahlejších zákrokoch aj v celkovej narkóze.
Za pomoci správne vykonávanej ústnej hygieny doma a raz za šesť mesiacov absolvovanie dentálnej hygieny v ambulancii dosiahneme predĺženie životnosti finančne náročnejších zubných náhrad, ale aj predídeme strate ďalších vlastných zubov.
Endodoncia
Endodontické ošetrenie je zákrok na koreňovom kanáliku pri zápale zubnej drene, alebo lôžka. Cieľom je vyčistenie kanálika od zapálených tkanív, baktérií, dezinfekcia, a jeho hermetické zapečatenie.
Endodontické ošetrenie je často jediná možnosť záchrany zuba pred vytiahnutím.
Zabraňuje šíreniu infekcií spôsobujúcich ďalšie zdravotné komplikácie zo zapáleného zuba do tela.
Endodontické ošetrenie sa vykonáva v lokálnej anestéze.
Ošetrenie zubného kanálika je dôležité pre jeho zachovanie vo vnútri zapáleného zuba, ktorý potrebujeme ošetriť. Baktériami postihnuté tkanivo v zubnej dreni musíme preto presne a cielene odstrániť.
Na odstránenie postihnutého tkaniva používame veľmi tenké endodontické nástroje, ktorými sa dokážeme dostať až na dno zapáleného kanálika. S ručnými alebo prístrojovými endodontickými nástrojmi, odstránime postihnuté tkanivo, zubný kanálik vyčistíme a rozšírime.
Po vyčistení a dezinfekcii kanálika od infekcie, kanálik dočasne vyplníme na niekoľko týždňov liečivou vložkou.
Po odznení anestézy budete na mieste výkonu pociťovať bolesť, ktorá pominie v priebehu niekoľkých dní. Na utíšenie bolesti možete podľa potrieb použiť voľne dostupné analgetiká.
Po uplynutí potrebnej doby liečenia a ustúpení ťažkostí, kanálik vyplníme a hermeticky uzavrieme pomocou gutaperčových čapov. Tak už do neho nepreniknú žiadne baktérie.
Na záver ošetríme zub výplňou. V niektorých prípadoch do vyplneného kanálika zavedieme koreňový čap, aby sme naň v budúcnosti mohli upevniť korunku. Takto ošetrený zub totiž nie je prirodzene vyživovaný a stáva sa krehkým a náchylným k zlomeniu.
Endodontické ošetrenie musíme vnímať ako výkon nutný na zachovanie zubu a jeho úplné vyliečenie nemôžeme predpovedať. Za úspešné ošetrenie zubného kanálika považujeme, keď takto ošetrený zub vydrží v ústach ďalších 5 rokov.
Pri endodontickom ošetrení musíte zvážiť nielen zdravotný, ale aj finančný rozmer zákroku.
Endodontické ošetrenie si vyžaduje čas. Ako Váš, tak ošetrujúceho lekára. Vykonáva sa na niekoľkých sedeniach s využitím najmodernejších materiálov a nástrojov tak, aby vydržalo niekoľko rokov.
Výsledkom je pôvodný zub, ktorý drží a nechýba Vám. Zároveň sa vyhnete finančne náročnejším riešeniam ako implantát, či mostík.
Parodontóza
Parodontóza je ochorenie závesného zubného aparátu (parodontu), skladajúceho sa z ďasna a kosti.
Je väčšinou zápalového pôvodu a príčinou vzniku je pôsobenie mikroorganizmov, ktorých množenie podporuje zubný plak a zubný kameň. Bez liečby sa končí stratou zubov. Zároveň sa baktérie rozširujú do celého organizmu a spôsobujú zvýšený výskyt srdcového infarktu, mozgových príhod.
Na základe rôznych výsledkov výskumov je dokázané, že parodontóza zvyšuje ochorenie srdca a krvného obehu. Zápal zubného aparátu patrí k podstatným rizikovým faktorom vzniku ochorenia srdca (vysoký tlak, obezita, vysoká hladina tuku v krvi) a krvného obehu ako srdcový infarkt a mŕtvica.
V začiatočných štádiách sa parodontóza prejavuje opuchom ďasien, krvácaním, zápalom a neskôr nepríjemný zápachom z úst. Následne začne ubúdať z kosti, ustupujú ďasná a dochádza k obnaženiu koreňov zuba.
Preto je dôležité toto ochorenie včas diagnostikovať, zastaviť ho, a tým zabrániť predčasnej strate zubov a ďalším zápalovým procesom v organizme.
V prípade straty zuba, dokážeme zub plnohodnotne nahradiť, aj v tom prípade, ak došlo k úbytku z kosti. Počas jedného sedenia v Rosa Dental Clinic, Vám kosť doplníme, tak aby sme mohli zaviesť implantát.
To však neznamená, že nie je potrebné predchádzať parodontóze. Preto sa prevencii vzniku parodontózy venujeme rovnako intenzívne ako jej liečeniu.
V rámci prevencie je dôležité dôkladné domáce čistenie zubov, preventívne prehliadky kvality hygieny ústnej dutiny a pravidelné absolvovanie profesionálnej dentálnej hygieny apoň dva krát ročne.
Je dokázané, že pacienti, ktorí pravidelne navštevujú dentálnu hygienu, sú menej náchylný na ochorenie parodontózy, než pacienti s nepravidelnou starostlivosťou o ústnu dutinu.
Zubný kaz a výplne
Zubný kaz je ochorenie, ktoré nás môže postihnúť bez ohľadu na vek.
Na jeho vzniku sa podieľa viacero faktorov:
- Zubný povlak a jeho mikroorganizmy ukladajúce sa na jeho povrchu
- Strava s vysokým obsahom cukrov
- Zvýšená frekvencia a doba kyslého prostredia v ústach
- Stavba zuba s hlbokými a úzkymi fisúrami
Prevenciou je hlavne dodržiavanie správnej metódy čistenia, používanie dentálnych pomôcok, pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok, a dentálnej hygieny. Vhodné je aj včasné pečatenie zubov s fisúrami a rovnako aj dodržiavanie správneho stravovania.
Vznik kazu môžeme spočiatku identifikovať ako bielu škvrnu na povrchu, ktorá sa postupne zväčšuje a viditeľne tmavne. Pri návšteve ambulancie v začiatočnom štádiu dokážeme preventívnymi opatreniami rozšíreniu kazu zabrániť.
Ak sa vznikajúci kaz neodstráni z povrchu zuba, prenikne hlbšie a začne spôsobovať bolesť. Vtedy je už potrebné začať s ošetrením a vyhnúť sa zápalom, prípadne strate celého zuba.
Ošetrujúci lekár kaz odstráni a jeho miesto nahradí výplňou. Výplne sa rozlišujú podľa použitého materiálu, veľkosti, aj spôsobu aplikácie.
Druhy používaných výplní:
- fotokompozitná – biela
- skloionomér
- amalgámová
- keramická výplň – polokorunka
Najpoužívanejšou je fotokompozitná – biela výplň, ktorá predstavuje estetický a trvácny materiál pre vyplnenie, dostavbu a vytvarovanie zuba. Pri väčších kazoch, či zlomených častiach zubov používame keramickú výplň – polokorunku – nazývanú aj inlay, onlay, overlay.
Predstavuje jedno z najefektívnejších riešení s dlhodobou životnosťou.
Je to trvalá a farebne stála výplň, ktorá sa vyrobí v laboratóriu presne na mieru chýbajúceho zuba.
Vypadla Vám výplň, alebo potrebujete doplniť poškodený zub? Objednajte sa na konzultáciu a vyberte si odborné riešenie z najkvalitnejších techonológií a materiálov.