IMPLANTATE

Pevné zuby v každom veku – urob preklad!!!
Čo je zubný implantát

Slovo „implantát“ pochádza z latinčiny a označuje umelý predmet, vložený do živého organizmu. Zubný implantát je zvyčajne vyrobený z titánu, alebo v bezkovovej verzii z keramiky, ako umelý zubný koreň, zavedený do kosti čeľuste alebo sánky. V procese hojenia kosť prirastá k implantátu a pevne ho zakotvuje.

Implantovanie nám ponúka široké možnosti:

  • dokážeme nahradiť chýbajúce zuby aj jednotlivo, bez použitia mostíkov
  • umožňuje upevniť pevnú zubnú náhradu namiesto snímateľnej protézy
  • zabezpečuje stabilitu snímateľnej náhrady, hlavne pri bezzubých čeľustiach

Spôsoby použitia implantátov:

  • Jednotlivé implantáty: môžeme ich aplikovať do ľubovoľnej časti čeľuste s dostatočnou hrúbkou kosti
  • Mostíky upevnené na implantátoch: pomocou mostíka dokážeme spojiť dva s odstupom osadené implantáty a nahradiť tak tri zuby
  • Zubná protéza upevnená na implantátoch: pri chýbajúcich zuboch, alebo ich totálnej strate, môžeme na implantáty upevniť zubnú protézu. Tá následne v ústach sedí pevne, a vďaka zásuvným spojom ju v prípade ústnej hygieny môžeme kedykoľvek vybrať
  • Koncept All on four: vymodelované mostíky pri tomto riešení pevne pricementujeme na štyri, alebo šesť implantátov.

Strata zubov nie je len estetický problém, ale aj obmedzenie dôležitých funkcií hryzenia a žuvania. Nedostatočne rozomletá potrava sa ťažko spracováva a dochádza k narušeniu fungovania tráviacej sústavy. A treba si uvedomiť, že zuby ovplyvňujú aj výslovnosť a výraz tváre.

Príčiny straty zubov sú rôzne – zlá zubná starostlivosť, úraz, ochorenie, či užívanie liekov. Zubný implantát s nadväzujúcim protetickým osadením korunky, mostíka, či protézy, predstavuje trvalé riešenie náhrady chýbajúcich zubov.

Zubné implantáty predstavujú jednoduché a stabilné riešenie.

  • implantát ako jediné riešenie, poskytuje komplexnú náhradu koreňa, aj korunkovej časti zuba
  • zlepšuje vzhľad – korunky upevnené na implantátoch pôsobia veľmi prirodzene ako vlastné zuby
  • zlepšujú komfort aj reč – obmedzujú mumlanie, mľaskanie, nezreteľnú výslovnosť
  • zvyšujú efektivitu príjmania jedla – pacienti so snímateľnými náhradami jedia len s 15 – 20 % efektivitou
  • neobmedzujú vás v jedení – nemusíte sa obávať jesť oriešky, jablká, či rôzne druhy semienok podporujúcich látkovú výmenu
  • zubné implantáty slúžia k fixácii – lepšiemu upevneniu protéz
  • dodávajú vám sebaistotu a nemusíte sa obávať vypadnutia protézy
  • implantáty nepoškodzujú susedné zuby – pri tradičnom postupe upevnenia mostíka medzi susedné zuby sa tieto musia obrúsiť aj na úkor zdravého tkaniva
  • neohrozujú ich kazy
  • spomaľujú stratu kosti – zubný implantát pri svojej záťaži stimuluje kosť a spomaľuje tým jej ubúdanie
  • spoľahlivo riešia medzery spôsobené stratou zubov
  • poskytujú riešenie aj v prípade chýbajúcich zadných zubov, kde nie je možné upevnenie mostíka
  • spoľahlivo vyriešia aj bezzubú čeľusť

Zubný implantát zlepšuje kvalitu života

Priebeh ošetrenia a zavedenie zubného implantátu

Pred zavedením implantátu potrebujete absolvovať lekárske vyšetrenie. Po celkovom zhodnotení chrupu a kvality kostného podkladu vám predstavíme možnosti a plán liečby.

Základným predpokladom zavedenia implantátu je dostatok kosti. V prípade jej nedostatočnej šírky pristúpime k augmentáci – rozšíreniu.

Zavedenie zubného implantátu zvyčajne netrvá dlhšie, ako bežný ambulantný zákrok.

Zavedenie zubného implantátu sa vykonáva v lokálnej anestéze, takže bolesť ani ostré podnety nevnímate a po jeho ukončení môžete pohodlne odísť domov. Po zákroku je vhodné prikladať si ľadové obklady a väčšina pacientov nepotrebuje ani tabletky proti bolesti v priebehu hojenia rany.

Hojenie tkaniva je individuálne, v dolnej čelusti prebieha najviac 3 mesiace, v hornej čelusti 6 mesiacov. Po týždni od zavedenia implantátu vyberáme štichy. Po vhojení a prijatí implantátu na takto vytvorený podklad upevníme pripravenú nadstavbovú časť a korunku.

Zavedenie implantátu vieme uskutočniť aj v celkovej narkóze.


Zubné implantáty s garanciou Rosa Dental Clinic

Zavedenie zubného implantátu našej kliniky garantuje osobné prevedenie jej prednostu Dr. med. dent. Roberta Rosu – certifikovaného implantológa so špecializáciou na stomatologickú chirurgiu a protetiku s viac ako 5 000 úspešnými implantáciami.

Po vyštudovaní stomatológie na univerzite v nemeckom Marburgu získal praktické skúsenosti lekára a implantológa na zubných klinikách v Nemecku a Rakúsku.

Dr. med. dent. Robert Rosa je členom nemeckého centra pre implantológiu Deutsches Zentrum für orale Implantologie – DZOI a úspešným absolventom „Curriculum Implantologie“.

Metódy implantácie Rosa Dental Clinic

Klasická metóda zavedenia implantátu – implantát zavedieme do zahojenej kosti a 3 až 6 mesiacov počkáme na jeho vhojenie. Následne nasadíme suprakonštrukciu so zubnou náhradou. Táto metóda je celosvetovo najpoužívanejšia.

Sofortimplantation – implantát zavedieme ihneď po vytiahnutí zuba počas jedného zákroku. Podmienkou je čeľusť bez zápalu. Zároveň podmienky zachovania kosti sú omnoho lepšie. Pri tejto metóde sa skracuje celkový čas ošetrenia a používa sa čím ďalej viac a viac pri zavádzaní implantátov.

Výhody metódy Sofortimplantation:

  • rýchle zavedenie implantátu udrží čeľustnú kosť a ďasno bez zmien, čím sa predíde typickému úbytku kosti a ďasna, aj dlhému čakaniu na vhojenie implantátu
  • minimálme zaťaženie pacienta a riešenie počas jedného ošetrenia
  • najrýchlejší priebeh implantácie

Sofortbelastung

V niektorých prípadoch je možné bezprostredne po zavedení implantátu (24-36 hodín po operácii) nasadiť na implantát dočasnú živicovú korunku alebo aj trvalú zubnú náhradu, vytvorenú podľa profilu vášho predchádzajúceho chrupu. Tá nahrádza vaše bývalé zuby a je vyvinutá tak, aby nevytvárala prílišný tlak na implantáty a umožnila im hojenie. Metódu Sofortbelastung používame zvyčajne pri väčších náhradách ako mostíky, ale používa sa aj pre jednotlivé zubné implantáty.

Výhody metódy Sofortbelastung

  • okamžité nasadenie zubnej náhrady
  • dobrá estetika a funkčnosť a funkčnosť zubnej náhrady

O výbere metódy implantácie rozhodnete spolu s implantológom na základe konkrétneho stavu.

Starostlivosť o zubné implantáty

Zubné implantáty sú technicky stvorené pre trvalú zubnú náhradu a ako dlho vydržia závisí hlavne na vás. Dôsledná hygiena predchádza zápalom ohrozujúcim každé zuby. Aj starostlivosť o implantáty musí byť kvalitná, dôležitá je denná ústna hygiena a odstraňovanie zubných povlakov. Najmenej dvakrát do roka odporúčame pravidelnú kontrolu u implantológa spojenú s profesionálnou dentálnou hygienou.

Dobrá ústna hygiena zaisťuje aj dlhodobú funkciu implantátov.

Rizikové faktory

Napriek dodržaniu pravidiel zavedenia implantátu existuje všeobecné, odborne uznávané riziko neprihojenia a vylúčenia vhojeného implantátu. Môže súvisieť s celkovým zdravotným stavom, imunitou, či genetickými dispozíciami. Zásadný vplyv má aj fajčenie a nedostatočná ústna hygiena.

Tipy na dlhodobú životnosť implantátov

  • obmedziť fajčenie
  • denná starostlivosť a profesionálna dentálna hygiena aspoň dvakrát ročne
  • u diabetikov udržovanie cukru pod kontrolou
  • pravidelná poimplantačná starostlivosť u implantológa

Je zavedenie zubného implantátu bolestivé?
Implantácia prebieha v lokálnej alebo celkovej anestéze a nie je bolestivá. Komplikácie nevznikajú ani po odznení anestézy. Výhodou je, že zákrok je rýchly, nevzniká pri ňom zápal a nie je traumatický.

Kedy je možné po vytrhnutí zubu zaviesť implantát?
Kosť sa zahojí väčšinou do 3 – 4 mesiacov po vytrhnutí zuba. Pri vhodnej situácii však môžeme zaviesť implantát ihneď po extrakcii zuba počas jedného zákroku.

Môžu sa implantáty zaviesť aj v pokročilom veku?
Žiadne vekové obmedzenie neexistuje pre implantáciu zubného implantátu.

Ako sa stravujeme s implantátmi?
Pri zubných implantátoch nie sú žiadne obmedzenia v stravovaní. Implantáty pevne a bezpečne sedia, preto je možné s pomocou zubných implantátov jesť a pohrýzť všetko, vrátane tvrdšej stravy – jablká, oriešky, žuť mäso alebo odhryznúť kôrku chleba. Dobre pohryzená potrava sa lepšie strávi a to napomáha zlepšeniu tráviaceho systému.

Je možné zaviesť implantát pri cukrovke alebo osteoporóze?
Pri cukrovke stačí, keď má pacient cukor pod kontrolou. Cukrovka a ani osteoporóza už nie sú kontraindikáciou pre implantáty.

Aká je biologická znášanlivosť implantátov pre organizmus?
Titán je ľudským telom najlepšie príjmaný materiál a preto sa používa v celej medicíne.

Ako dlho vydrží implantát?
Zubné implantáty môžu byť na celý život. Vedecké štúdie dokazujú, že po desiatich rokoch sú plne funkčné na 90 %. K životnosti však patrí správna hygiena, pravidelné kontroly a dvakrát ročne návšteva dentálnej hygieny v zubnej ambulancii.

Rosa Dental Clinic poskytuje na implantáty nadštandardnú 3 ročnú záruku.
Stačí, keď dodržíte pokyny vášho implantológa, raz ročne absolvujete pravidelnú kontrolu implantátov a preventívnu prehliadku a dvakrát ročne profesionálnu dentálnu hygienu na našej klinike.

Jemná chirurgia a výhody jej zákrokov

Jemná chirurgia je súčasťou špecializovanej stomatológie a pri zákrokoch nepoužíva skalpel ani zašívanie, teda pre pacientov najobávanejšie výkony.

Kým tradičná chirurgická metóda zavádza implantát rezom cez ďasná, cez ktorý sa dostaneme k čeľustnej kosti, jemná chirurgia zavádza implantát do kosti priamo cez slizničnú časť.

Výhody zákrokov jemnej chirurgie:

  • kratšie trvanie zákroku
  • zníženie prípadných sprievodných bolestí
  • nižšia krvácavosť
  • menší opuch
  • bez zašívania rany

Zákroky jemnej chirurgie sú omnoho kratšie a pre pacienta pohodlnejšie.
Zubní lekári našej kliniky samozrejme pristupujú jemne a šetrne ku všetkým chirurgickým výkonom.

Mini Implantate

Was sind Mini-Implantate?

Es handelt sich um Implantate, die nur wenige Millimeter dünn im Durchmesser sind, im Vergleich zum herkömmlichen Zahnimplantat.

Sie wurden entwickelt, um Ihnen auch dann ein Implantat anbieten und ihre Lebensqualität erhöhen zu können, wenn eine größere Operation gesundheintlich nicht möglich ist oder Sie einen stark abgebauten Kieferknochen haben.

Diese Zahnimplantate sind vor allem geeignet, um Prothesen eine stabilere Verankerung im Kiefer zu bieten. Sie sind sowohl für den Einsatz im Oberkiefer als auch im Unterkiefer geeignet. Für den Ersatz einzelner Zähne oder die Befestigung von Brücken eignen sie sich nur in Ausnahmefällen. Nur bei sehr kleinen Brücken und engen Lücken vor allem im Vorderzahnbereich im Unterkiefer, können wir auch diese Implantate zurückgreifen.

Eine vollwertige Alternative zu herkömmlichen Zahnimplantaten stellen sie nicht dar.

Viele Menschen kommen mit herausnehmbaren Totalprothesen nicht gut zurecht. Die herausnehmbare Prothese wird auf die Miniimplantate aufgesteckt und sitzt so deutlich stabiler im Mund.
Sie können von Mini-Implataten profitieren, wenn ihr Knochen schon sehr weit abgebaut und ein Knochenaufbau für Sie nicht möglich ist. Implantate mit regulärem Durchmesser kämen in einem solchem Fall für Sie nicht in Frage. Mini-Implantate hingegen lassen sich auch in einen sehr schmalen und dünnen Kieferknochen implantieren.

Außerdem könnten sie für Patienten zum Einsatz kommen, wenn eine größere Operation aus gesundheitlichen Gründen nicht möglich ist.

Da der Halt und die Stabilität von Mini-Implantaten allerdings eingeschränkt sind, sollten Patienten nur darauf zurückgreifen, wenn herkömmliche Implantate nicht für sie in Frage kommen.

Mini-Implantate sind für Sie geeignet, wenn Sie:

  • sich einen besseren Sitz ihrer Prothese wünschen
  • einen sehr dünnen Kieferknochen haben
  • keine normalen Implantate eingesetzt bekommen können

All – on – 4/6 Methode

Die All-on-4-Methode kommt bei Patienten mit komplett zahnlosem Kiefer zum Einsatz. In Ober- und Unterkiefer werden dabei jeweils vier beziehungsweise sechs Implantate eingesetzt. Sie ersetzen die Zahnwurzeln und tragen den festen Zahnersatz. 

So funktioniert die All – on – 4 Methode

In den zahnlosen Ober- und Unterkiefer werden jeweils nur vier Implantate eingesetzt. Zwei davon befinden sich im Bereich der Schneidezähne, die anderen beiden weiter hinten im Kiefer.

Die Besonderheit: Die hinteren Implantate liegen in einem Winkel von 30 bis 45 Grad im Kiefer, die Spitze allerdings ragt senkrecht heraus. Das bietet einige Vorteile:

Vorteil der All – on – Methode ist, dass mit deutlich geringerer Implantatanzahl gearbeitet wird, wobei im Oberkiefer All-on-6 besser ist ( sechs statt vier Implantate).  Im Unterkiefer reichen meist vier Implantate.

Ob ein Knochenaufbau notwendig ist, entscheidet das vorhandene Knochenangebot. Dieses ist einerseits teilweise naturgegeben, andererseits oft durch jahrelange Zahnlosigkeit, schlechtsitzende Prothesen, durch Parodontose oder andere Entzündungen eingeschränkt.

Wer sich für die All-on-4-Lösung entscheidet, für den gilt: ganz – oder gar nicht. Eine Planung in Etappen, wie sie bei anderen Implantat-Varianten möglich ist, gibt es bei dieser Methode nicht. Das ist, streng genommen, kein Nachteil, sollte aber bei der Wahl der Methode bedacht werden.

Die vier Implantate müssen exakt platziert werden. Voraussetzung dafür ist eine 3D-Planung und evtl. das Erstellen eines dreidimensionalen Modells. Dadurch ist es möglich eine 3D-Bohrschablone anzufertigen (Guided surgery).

Allerdings eröffnet sich so oft die Möglichkeit der minimal-invasiven Implantologie. Ein großer Eingriff – sprich: das Aufschneiden und Aufklappen des Zahnfleisches – ist bei dieser Methode nicht immer nötig. Das Implantat wird durch eine Schleimhaut-Stanzung eingebracht oder das Zahnfleisch wird einfach mit dem Bohrer durchstochen.

Egal ob all on 4, guided surgery, festsitzend oder herausnehmbar, Dr. med. dent. Robert Rosa berät Sie persönlich und sucht mit Ihnen gemeinsam die optimale Lösung für Ihre Situation aus.

Computergeplante, navigierte Implantologie

Die exakte, räumliche Darstellung der Patientenanatomie im Computer durch ein 3D Röntgen, ermöglicht die virtuelle Planung der Implantatposition. Damit wird eine suffiziente Platzierung der Implantate im ortsständigen Knochen sicher und zuverlässig durchführbar, anatomisch sensible Strukturen werden geschont ( Nerven, Gefäße, Kieferhöhle, …).

Ihre Vorteile:

  • sichere Planung (präoperativ)
  • vorhersagbare Ergebnisse
  • deutlich geringere Komplikationsrate

Ablauf Guided Surgery:

  1. Anfertigung 3D-Röntgen Aufnahme (ggf. mit einer Röntgenschablone mit Referenzkörper) in unserer Praxis.
  2. Auswertung der Röntgen Aufnahme am Computer und virtuelles Platzieren der Implantate im 3D Computermodell. Beschprechung der OP mit Patienten.
  3. Übertragung der virtuellen Implantatposition an Hersteller der Bohrschablone/Fräszentrum in Deutschland und Anfertigung der Bohrschablone.
  4. Minimal invasive Implantation mit Hilfe der Bohrschablone in vorher geplante Position.

Gerade bei der Insertion von mehreren Implantaten und einer umfangreichen Sanierung bietet die navigierte Implantation einen besonderen Vorteil für den Patienten. Die verkürzte Operationszeit und vereinfachte Implatation reduziert Schwellungen und Nachblutungen.

Wir beraten jeden Patienten individuell ob eine navigierte Implatation zu empfehlen ist.

cross Na podstránke pracujeme.
cross Book your appointment
+421 904 377 508
recepcia@rosadentalclinic.sk
Office hours:
7,00 a.m. - 20,00 p.m.

We are currently working on this page.
cross TERMINVEREINBARUNG
+421 904 377 508
auch WhatsApp
recepcia@rosadentalclinic.sk
ÖFFNUNGSZEITEN:
Montag-Freitag 7,00 – 20,00

Wir arbeiten derzeit an dieser Seite.
cross

Záruka

Moderná stomatológia Rosa Dental Clinic je postavená na informovanosti a férovosti.

Poskytujeme stomatologické výkony na vysokej úrovni, s kvalifikovaným personálom a nadštandardnou technológiou za férových podmienok.

Garantuje kvalitu poskytnutých výkonov, použitých materiálov, pričom na niektoré výkony ponúkame nadštandardnú 3 ročnú záruku.

Za svojou prácou si stojíme – 100 % záruka Rosa Dental Clinic.

Protetické práce odovzdané v Rosa Dental Clinic majú 3 ročnú záruku.

Na implantáty zavedené v Rosa Dental Clinic poskytujeme 3 ročnú záruku.

Je dobré uvedomiť si, že k zdraviu vášho chrupu prispievate sami správnou starostlivosťou, pravidelnými kontrolami a absolvovaním dentálnej hygieny aspoň dvakrát ročne.

Podmienky poskytnutia 3 ročnej záruky: